Zobaczyć duszę zamiast ego

Jeżeli reagujemy na ego drugiej osoby, to tylko dlatego, że w danym momencie sami utożsamiamy się z ego. Wówczas żadna zmiana ani porozumienie nie są możliwe. Do porozumienia może dojść tylko wtedy, gdy choć jedna ze stron postanowi postrzegać w drugiej osobie jedynie prawdę. Oznacza to decyzję, by widzieć duszę, a nie ego wraz z jego historią, przekonaniami i emocjami. Gdy skupiamy się na widzeniu duszy, to patrzymy wprost w sercę drugiej istoty. A gdy patrzymy wprost w serce, to znajdujemy tam jedynie miłość.

Pomijanie ego nie jest jednak osądem z punktu widzenia ego. Jest jedynie prawidłową perspektywą. Nie chodzi więc o to, że skupiając się na widzeniu prawdy, oddzielamy się od emocji drugiej istoty lub potępiamy ją za to, co mówi lub robi. Wręcz przeciwnie. Całkowicie obejmujemy to, co widzimy, bez żadnej obawy, że może to na nas w jakikolwiek sposób wpłynąć. Patrzymy na to, jak na nieszkodliwą neutralną energię, która domaga sie ukochania, a nie odrzucenia.

Tylko wówczas gdy z taką akceptacją i miłością patrzymy na drugą osobę, możemy obudzić w niej prawdę. Pokazujemy bowiem, że jej ego nie ma żadnej mocy. Niezależnie od tego, co powie i zrobi, my i tak będziemy kochać duszę tej istoty. Będziemy widzieć w niej prawdę.

Prawdziwa zmiana nie dokonuje się na poziomie koncepcji, na poziomie mentalnym. Nigdy nie zmienimy nikogo poprzez pouczanie. Możemy jednak pozwolić, aby Miłość w nas widziała Miłość w innych ludziach. W ten sposób Miłość w nas uzdrawia nasze własne fałszywe przekonania o oddzieleniu, bólu, lęku, poczuciu winy i stracie. Gdy widzimy w drugiej istocie jedynie Miłość, pokazujemy sobie, że Miłość jest jedyną rzeczywistością.

4 Replies to “Zobaczyć duszę zamiast ego”

 1. Czytając twój artykuł wtapiam się w to czego doświadczam i co nazywamy…”Prawdą która wyzwala.”
  Uśmiechałem się czytając twój artykuł,wielkie dzięki….jak bardzo prawda potwierdza się,wtedy przypomniałem sobie tą lekcje Anthony de Mehlo:
  „Pomaśl o kimś , kogo nie lubisz, kogo szczególnie nie lubisz.Stoisz i pstrząc na nią.POSTARAJ SIĘ ZOBACZYĆ W NIEJ COŚ DOBREGO….zrób ten krok, BY ZROZUMIEĆ I POCZUĆ W NIEJ DOBRO.
  Jeżeli jest ci ciężko to zrobić, WUOBRAŹ SOBIE ZE JEZUS STOI OBOK CIEBIE I PA
  TRZY NA TĄ OSOBĘ wtedy ON BEDZIE TWOIM NAUCZYCIELEM  W SZTUCE MIŁOŚCI,w sztuce patrzenia.Co On tam widzi? Jakie dobro, jakie piękno jest On w stanie wykryć w tej osobie?
  Nawiasem mówiąc jeśli Jezus znowu pojawi się na Ziemi, jak myślisz, co byłoby pierwszą rzeczą, którą zauważyłby w ludzkości?
  Pierwszą rzeczą która będzie zainteresowany to dobroć, zaufanie, życzliwość,czystej miłości która obejmuje ludzkość.
  WŚRÓD LUDZI SĄ OCENY….OSOBA DOBRA ZAUWAŻA DOBRO WSZĘDZIE.
  OSOBA ZŁA ZAUWAŻA  ZŁO.WIDZIMY W INNYCH ODBICIE NAS SAMYCH.”
  cytat:Anthony de Mello – Droga do Boga na dziś

 2. No wlasnie. Nie bac sie ukochac zadnej energii, jakakolwiek by ona nie byla.
  Przeciez kiedy nie osadzamy, to jest ona po prostu neutralna. I tylko czeka na wpuszczenie milosci.