Kryteria wartości przy dokonywaniu wyborów

W tym pozornie skomplikowanym świecie wydajesz się stawać przed wieloma wyborami, podczas gdy w istocie jest tylko jeden. Jedyną decyzją, jaką masz do podjęcia, jest Niebo (patrz lekcja 138 Kursu Cudów). W tej jednej decyzji rozwiązane są wszystkie twoje problemy. Gdy ją podejmujesz, uświadamiasz sobie, że nawet ona nie była prawdziwym wyborem, ponieważ nie ma alternatywy dla Nieba. Prawda jest prawdziwa i nic innego nie jest prawdziwe. Póki jednak wydajesz się znajdować w czasie i przestrzeni – czyli w miejscu dokonywania wyborów – musisz wybrać, czego chcesz i w każdej sekundzie wybierasz, bez względu na to, czy jesteś tego świadomy, czy nie. Bóg nie wybiera, ponieważ nie znajduje się w konflikcie z samym sobą. Ty wybierasz, ponieważ jesteś w konflikcie. Możesz jednak uciec od konfliktu, dokonując ostatecznego wyboru, czyli wybierając prawdę zamiast złudzeń.

Aby ułatwić sobie podjęcie tej decyzji, warto przyjrzeć się prawom rządzącym dokonywaniem wyborów. Mówi o nich lekcja 133 Kursu Cudów. Przyjrzyjmy się im krótko:

1. Pierwsze prawo przypomina ci, że masz tylko dwie możliwości wyboru, choćby wydawało ci się, że jest ich więcej. Ich zakres jest ustalony i tego nie możemy zmienić. (Kurs Cudów, Lekcja 133). Zawsze wybierasz między tym, co prawdziwe, a tym, co fałszywe.
2. Drugie pokrewne prawo to brak kompromisu w tym, co wybierasz. Innymi słowy zawsze wybierasz wszystko albo nic – coś w pełni wartościowego lub pozbawionego wszelkiej wartości; coś godnego poszukiwania lub niewartego najmniejszych starań.

Celem Kursu Cudów jest zaoszczędzenie czasu. Możesz oszczędzić sobie długich lat cierpienia, jeśli rozważysz kryteria odróżniania wszystkiego od niczego, czyli rozpoznasz prawdziwe kryteria wartości przy dokonywaniu wyborów. Lekcja 133 mówi o trzech takich kryteriach:

  1. Jeśli wybierasz coś, co nie trwa wiecznie, to wybierasz coś pozbawionego wartości.
  2. Jeśli odbierasz coś komuś, odmawiając mu tym samym prawa do wszystkiego, to sam sobie odmawiasz tego prawa, a więc wybierasz coś, co nie ma wartości.
  3. Jeśli twój wybór jest choćby w najmniejszych stopniu oparty na poczuciu winy, to wybierasz ukryty cel ego, a tym samym pozbawiasz się tego, co ma rzeczywistą wartość.

Uświadomienie sobie tych prostych kryteriów ma nie tylko ułatwić ci dokonywanie wyborów, ale przede wszystkim ma przyspieszyć zaświtanie prawdy w twoim umyśle. Gdy nie dajesz się oszukać pozornej złożoności wyborów i podejmujesz tę jedną jedyną decyzję, jaką masz do pdjęcia, wtedy uświadmiasz sobie, że Niebo osiąga się z pustymi rękami i otwartym umysłem, który przychodzi z niczym, by odnaleźć wszystko i uznać to za swoje. (Lekcja 133, Kurs Cudów)

Aby przeczytać pokrewny artykuł o regułach podejmowania decyzji, kilknij TUTAJ.
Aby przeczytać lekcję 133 Kursu Cudów, kliknij TUTAJ.
A oto audio inspirowane lekcją 133:

Listen to „Lekcja 133 (Kurs Cudów)” on Spreaker.