Wdzięczność to jedyna właściwa reakcja

Wdzięczność - jedyna właściwa reakcjaJeżeli odczuwasz wzburzenie z jakiegokolwiek powodu, to jest jedynie sygnałem, że uwierzyłeś w błąd i potrzebujesz korekty swojego myślenia i postrzegania. Błąd nigdy nie jest na zewnątrz. Lęk i gniew nie są zaś spowodowane tym, co się dzieje w świecie, a jedynie twoją interpretacją tego, co się dzieje. Sytuacja, na którą reagujesz, to zewnętrzny obraz stanu twojej świadomości.

Użyjmy ponownie przykładu wyników wyborów prezydenckich w USA, z którym wiele osób nie może się pogodzić. Jeśli ten przykład niewiele dla ciebie znaczy, to posłuż się sytuacją polityczną w Polsce lub sytuacją w twojej pracy, rodzinie lub czymkolwiek, co wywołuje w tobie emocje. Zamiast trwonić energię poprzez wyrzucanie z siebie emocji na zewnątrz, posłuż się energią swoich emocji dla swojej przemiany. Poczuj swoje emocje zamiast projektować je na świat. Czy widzisz, że nie mają one nic wspólnego z kimkolwiek innym? Chodzi jedynie o ciebie. Zawsze chodziło jedynie o ciebie. A więc poczuj siebie. Gdy to zrobisz bez interpretowania, bez osądzania, bez wymyślania historii, czyli gdy się zatrzymasz i po prostu BĘDZIESZ, to zaczniesz czuć radość i pokój, tam gdzie chwilę wcześniej, być może, odczuwałeś lęk lub gniew. Przemiana będzie dokonywała się sama, gdy przestaniesz na chwilę identyfikować się z historią, jaką sam sobie opowiadałeś.

Być może zapytasz: A co mam zrobić, jeśli człowiek, który wywołuje we mnie silne emocje, nie chce się zmienić? On wcale nie musi się zmieniać. Tylko ty miałeś przemienić swój umysł i zobaczyć go inaczej, uwolnić go od swojego osądu i interpretacji. Gdy to zrobisz, poczujesz ogromną wdzięczność.

Jedynie docenienie jest stosowną reakcją na brata. Należy mu się wdzięczność za jego miłujące myśli, jak też za jego wołanie o pomoc, bo jeśli je prawdziwie postrzegasz, jedno i drugie może ci uświadomić miłość. A całe napięcie, jakie odczuwasz, wynika z usiłowań, aby właśnie tego nie czynić. Jakże prosty jest więc Boży plan zbawienia! Istnieje tylko jedna reakcja na rzeczywistość, bo rzeczywistość w ogóle nie wywołuje konfliktu. (Kurs Cudów, Rozdział 12, I)

Zrozumiesz, że rzeczywistość nie wywołuje konfliktu, gdy będziesz wdzięczny za wszystko, co przychodzi. Dlaczego masz być wdzięczny? Po pierwsze dlatego, że sam o to poprosiłeś i służy to jedynie twojemu przebudzeniu. Po drugie dlatego, że wszystko, co robi twój brat, jest albo wyrazem miłości, albo prośbą o miłość. Daj mu więc miłość, a zobaczysz go zupełnie inaczej. Zamiast go potępiać, zobacz, że jest twoim bratem. Jakim go widzisz, takim widzisz siebie. Nie może on być gorszy lub lepszy od ciebie. Jesteście identyczni. A więc jaki jest twój brat? Jakim decydujesz się go widzieć? Czy zamierzasz wytykać mu jego błędy lub próbować go naprawić, czy też postanowisz zobaczyć jego bezgrzeszność? Decyzja należy do ciebie.