Uwolnij świat

Uwolnić świat od wszelkiego rodzaju bólu to tylko zmienić swoje myślenie o sobie. Nie ma świata niezależnego od twoich idei, ponieważ idee nie opuszczają swego źródła, a ty zachowujesz świat w swym umyśle za pomocą myśli. (Kurs Cudów, Lekcja 132)

Rozpoznanie, że świat to twój umysł jest naprawdę wyzwalające. Uświadamiasz sobie bowiem, że nie jesteś na łasce świata, gdyż to ty w tej chwili w aktywny sposób wytwarzasz świat takim, jakim go widzisz. Świat jest tylko odzwierciedleniem wyobrażenia, jakie masz o sobie. Jeżeli podstawą twojego wyobrażenia o sobie jest idea ciała, to widzisz świat ciał, w którym choroba i śmierć wydają możliwe. Choć w wiecznej i doskonałej rzeczywistości stworzonej przez Boga nie są one możliwe, to wcale nie znaczy, że ty w nie nie wierzysz. Wręcz przeciwnie, wierzysz w swoje złudzenia i w sposób czynny je podtrzymujesz. W jaki sposób? Poprzez podtrzymywanie przekonania, że jesteś odrębną tożsamością w czasie i przestrzeni. Dopóki w to wierzysz, świat nie może się zmienić. Jedyna szansa na zmianę tkwi w podważeniu tego nieprawdziwego przekonania, bo to ono jest przyczyną świata.

Gdy zakwestionujesz przyczynę świata (swoją myśl o oddzieleniu), rozpoznasz, że nie ma świata. Nie musi to oznaczać, że świat od razu zniknie z pola twojego widzenia. Nawet jeśli twoje oczy będą go jeszcze przez chwilę widzieć, ty będziesz miał jednak pełną świadomość tego, że jest on iluzją. Rozpoznasz bowiem siebie takim, jakim Bóg cię stworzył. I właśnie to jest zbawieniem i uzdrowieniem świata. Jeśli jesteś taki, jakim stworzył cię Bóg, to świat oddzielenia jest niemożliwy.

Nie ma świata, ponieważ jest on myślą oderwaną od Boga, wytworzoną, by rozdzielić Ojca i Syna oraz oderwać część samego Boga i w ten sposób zniszczyć Jego Całość. Czy świat powstały z tej idei może być rzeczywisty? Czy może gdziekolwiek istnieć? Zaprzecz złudzeniom i uznaj prawdę. Zaprzecz, że jesteś cieniem, który na krótko padł na umierający świat. Uwolnij swój umysł, a będziesz patrzył na wyzwolony świat. (Kurs Cudów, Lekcja 132)

Tak, przez chwilę jeszcze będziesz patrzył na świat. Ale będzie to świat wyzwolony od twoich wyobrażeń o nim – szczęśliwy świat przebaczenia, będący przedsmakiem Nieba (rzeczywistości) i zwiastujący świtanie prawdy w twojej świadomości. Skoro to ty związałeś świat swoimi przekonaniami, to i ty go od nich uwolnisz.

Cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie. (Ewangelia św. Mateusza 16, 19)

Gdy wyzwolisz siebie i swój świat od przekonania, że jesteś odrębną tożsamością, sam doświadczysz uzdrowienia i zaczniesz widzieć uzdrowiony świat.

Chorzy zostają uzdrowieni, gdy pozwalasz odejść wszystkim myślom o chorobie, a umarli powstają, gdy myślom o życiu pozwalasz zająć miejsce wszelkich myśli o śmierci, które kiedykolwiek żywiłeś. (Kurs Cudów, Lekcja 132)

Czy to możliwe, że uwalniając świat, uwalniasz Niebo, jak mówi wspomniany fragment Ewangelii św. Mateusza? Tak, ponieważ nie ma niczego poza twoim umysłem. Uwolnienie Nieba to uwolnienie własnego umysłu od złudzeń tak, by mógł przypomnieć sobie, czym jest prawdziwe stwarzanie w Niebie.

Uwolnij świat! Twoje prawdziwe stworzenia czekają na to uwolnienie, aby dać ci ojcostwo, ale nie ojcostwo złudzeń, lecz tak jak Bóg – w prawdzie. (Kurs Cudów, Lekcja 132)

Aby przeczytać lekcję 132 Kursu Cudów, kliknij TUTAJ.
A oto audio inspirowane lekcją 132:

Listen to „Lekcja 132 (Kurs Cudów)” on Spreaker.