Praktyka uwalniania fałszywego „ja”

Praktyka uwalniania falszywego "ja"Ostatnio napisała do mniej pewna osoba, która rozpoczęła niedawno przygodę z lekcjami Kursu Cudów i po kilku lekcjach zaczęła doświadczać rozdrażnienia. Zapytała mnie, czy to normalne, że ego się broni przy tego typu pracy z umysłem. Poniższy artykuł jest oparty na mojej odpowiedzi do tej osoby:

Praktyka usuwania fałszywego „ja”
Lekcje Kursu Cudów oferują całkowite odwrócenie ludzkiego sposobu myślenia, a wiec oczywiście, że umysł się przed tym broni. Kurs Cudów to ostatnia rzecz, która chcesz zrobić jako człowiek, ponieważ praktyka tego Kursu zmierza do odczynienia/usunięcia twoich złudzeń, które do tej pory określały twoją tożsamość. W tym sensie usunięcie twoich złudzeń to usunięcie „ciebie” takim, jakim się definiowałeś. Ego (odrębna tożsamość) nie chce być usunięte, a więc wierzga i kopie. Ale nic nie szkodzi, ponieważ ego to nie ty. I robisz ten Kurs dlatego, że przeczuwasz, że ego to nie ty.

Skąd się bierze konflikt?
W trakcie praktyki konflikt chwilowo może się pogłębiać – po pierwsze dlatego, że zaczynasz szczerze spoglądać na to, co zawsze było w twoim umyśle, tylko że zakopane w nieświadomości, a po drugie dlatego, że umysł nieprzyzwyczajony do nowego sposobu myślenia próbuje jeszcze przez chwilę zachować swój stary system myślenia. System myślenia ego (czyli wszystko, co wiesz i robisz jako człowiek) i system myślenia oferowany przez Ducha Świętego są diametralnie przeciwstawne. Pierwszy oferuje złudzenia, a drugi prawdę. Gdy otwierasz swój umysł na nowy system myślenia, ale jednocześnie usiłujesz zachować elementy starego, stawiasz się w sytuacji, którą biblia określa jako próbę służenia dwóm panom. Oczywiście nie da się tego zrobić. Trzeba się zdecydować.

Prawdziwe kryterium wyboru
Ćwiczenia w Kursie Cudów uczą cię decydować w oparciu o prawdziwe kryteria, których jako człowiek nie miałeś. Jako człowiek wybierałeś jedynie między złudzeniami. Gdy zaczynasz dostrzegać prawdziwe kryteria wyboru, zaczynasz wybierać prawdę zamiast złudzeń.  A gdy już ją wybierzesz, to uświadomisz sobie, że nawet to nie było wyborem, gdyż nie ma alternatywy dla prawdy. Praktyka Kursu pomaga ci jednak w podjęciu tej jednej decyzji, którą wydajesz się mieć do podjęcia. Dopóki twój ludzki system myślenia, oparty na oddzieleniu i lęku, ma jeszcze dla ciebie jakąś wartość, dopóty będziesz myślał, że Kurs próbuje ci coś odebrać. I to będzie rodziło konflikt. To nie ma znaczenia. Jesteś proszony, by robić lekcje pomimo pojawiającego się konfliktu. W miarę praktyki i doświadczenia, do którego ta praktyka prowadzi, a które jest ponad twoim najśmielszymi wyobrażeniami i koncepcjami, zaczniesz jednak rozumieć, że twój dotychczasowy sposób myślenia był całkowicie bezwartościowy. Na tyle, na ile będziesz gotów przyjąć jego bezwartościowość,  na tyle będziesz gotów uwolnić się od własnego konfliktu i przyjąć prawdę, która jest pokojem.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: http://www.przemianaumyslu.pl/trening-umyslu-twoje-40-dni/