Jak wyciszyć umysł?

Ludzki umysł pędzi. Fabryka myśli pracuje pełną parą. Jak ją zatrzymać?

Nie zatrzymasz jej. A przynajmniej nie sam. Potrzebujesz pomocy.

Próba zatrzymania nic nieznaczących myśli przez umysł, który te myśli produkuje, jest skazana na niepowodzenie. Samonapędzający się mechanizm iluzji nie wie, jak przestać wytwarzać iluzje. Próba jego zatrzymania lub walczenia z nim sprawia, że iluzje wydają się prawdziwe.

A jednak możesz się zatrzymać. Jak?

Wystarczy, że z głębi serca poprosisz o pomoc. Nie w formie błagania o uwolnienie od złych emocji, myśli, ludzi czy zdarzeń. To zakładałoby bowiem kontynuację twojej wiary w iluzję oddzielenia. Twoja prośba o pomoc jest po prostu niemożnością dalszego robienia tego, co robiłeś. Jest decyzją, by otworzyć się na całkowicie  nowe doświadczenie.

Gdy szczerze prosisz o pomoc, na ułamek sekundy podważasz swoją identyfikację z ego, czyli z ową fabryką myśli. I choć nie możesz pozbyć się jej produktów (czyli innymi słowy wyciszyć swego umysłu swoimi sposobami), to możesz zakwestionować prawdziwość całej machiny. Gdy prosisz o pomoc, to nie tylko przyznajesz, że twoja identyfikacja z ego wywołuje cierpienie, ale uznajesz również, że ego to nie ty. To dobry początek. Teraz możesz dowiedzieć się, kim jesteś. Teraz możesz zaprosić Ciszę do swego umysłu. To z Jej pomocą uświadamiasz sobie, że wszystkie twoje ludzkie myśli są kompletnie bez znaczenia. Nie musisz się ich wcale pozbywać. One bowiem nie istnieją i nie mają żadnej mocy. Nie ma się czego pozbywać. Nastała Cisza. Twój ludzki umysł zostaje przemieniony, a fałszywe myśli zastąpione prawdziwymi myślami, czyli tymi, które myślisz z Bogiem. W ten oto sposób zaczynasz doświadczać pokoju, który wykracza poza ludzkie pojmowanie.

One Reply to “Jak wyciszyć umysł?”