Wszystko jest energią – czyli historia rozbitego słoika

Jestem w sklepie. Przy kasie spada mi słoik z ajwarem i rozbija się o podłogę. Choć oczywiście przepraszam za kłopot i oferuję pokrycie kosztów, to jednocześnie pojawia się we mnie świadomość, że wszystko jest w porządku, że nic sie nie stało. Roztrzaskujące się o posadzkę szkło przypomina mi, że wszystko jest energią, która nieustannie płynie w nieskończonych konfiguracjach. Jeśli jej nie osądzam, jestem spokojny. Jestem po prostu przestrzenią świadomości, w której wszystko się wydarza. Rzeczy i wydarzenia są całkowicie neutralne. To ja nadaje im całe znaczenie, jakie one dla mnie mają.

To ja kiedyś wmawiałem sobie, że rozbicie słoika jest czymś złym. Ale teraz nie jest ani czymś złym, ani czymś dobrym. Jest po prostu rozbijającym się o podłogę kawałkiem szkła. Jest ruchem energii – niczym więcej i niczym mniej. Jest pewną formą przejawiania się mojej świadomości.

Wychodzę ze sklepu i patrzę na świat inaczej. Widzę wszystko jako czystą niewinną energię, której nieustannie nadaję znaczenie. Nieustannie wszystko nazywam. „To jest ulica, to są ludzie, tam jest latarnia, a tam samochód, a tam drzewo”. Nie mówiąc już o tym, że to jest szare, a to żólte, a tamto zielone. Nie  wspominając już w ogóle o historiach, jakie nieustannie wytwarzam i o emocjach, jakie z nimi wiążę. Nikt inny tego nie robi, tylko ja. Ja wytwarzam swój własny hologram światła. I to jest w porządku. Wystarczy, że zauważam, co robię w swoim umyślę. Wystarczy, że zauważam swój osąd rzeczywistości, swoje usilne próby załamania fali światła – poprzez sam akt obserwacji – w pojedynczą wyodrębnioną cząsteczkę. Wystarczy, że staję się na chwilę świadomy własnej nieświadomości. Wystarczy, że patrzę na swój osąd bez osądu, a jestem wolny. Znów pamiętam, że jestem czystą energią, a nie tym, co na jej temat myślę.

3 Replies to “Wszystko jest energią – czyli historia rozbitego słoika”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*